نمک تصفیه شده یگانه نوعی نمک تصفیه شده و یددار است که برای بهتر شدن مزه غذا آن را مصرف می کنند و ید که به این نمک افزوده می شود برای افراد جامعه لازم است

نمک چیست و چه نقشی در بدن دارد

نمک یک نوع ماده معدنی است که از عنصر سدیم و کلر درست شده این ماده از مهم ترین مواد در غذای روزمره انسان ها بشمار می رود
یکی از مصارف نمک برای سوخت و ساز بدن است و نیز منتقل کردن پیام های عصبی و عملکرد صحیح عضلات بوسیله نمک ممکن است. البته مقدار نیاز مصرف نمک برای بدن خیلی اندک  است و باید درحد تعادل مصرف شود بعنوان مثال هنگام بیماری اسهال و استفراغ و نیز مواقعی که فعالیت شدید بدنی داریم با استفاده مقدار کم نمک می توانیم املاحی را که از دست داده ایم جبران کنیم

نمک تصفیه شده

ید چیست؟

ید ماده معدنی است که کمبود آن در بدن باعث ظهور مشکلاتی مانند کم کاری غده تیروئید، بروز گواتر، خستگی، خواب آلودگی، ورم مفصل ها و بسیاری از بیماری های دیگر می‌شود. استفاده به اندازه و روزانه ید موجب سوزندان چربی و جلوگیری از بروز مشکلات تیروئیدی مانند گواتر می‌شود. مصرف درست و روزانه ید موجب متابولیسم بهیه در بدن، رشد مناسب کودکان، محکم شدن مو، ناخن و دندان می‌شود و در بعضی از موارد می‌تواند موجب خوب شدن زخم و جراحات می شود.

عوارض کمبود ید

کمبود ید در سنین مختلف عوارض مختلفی دارد؛ از اختلالات ناشی از کمبود ید می توان به گواتر، عقب افتادگی جسمی و ذهنی، اختلالات عصبی و روانی، مرده زایی، لوچی چشم، کر و لالی، سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی و کاهش ضریب هوشی در کودکان اشاره کرد.

لزوم استفاده از نمک تصفیه شده یددار یگانه چیست؟

ید یکی از عناصر نادر در طبیعت است  که بدن انسان روزانه به میزان اندکی به آن نیاز دارد. اصلی ترین عملکرد ید در بدن مشارکت در ساختمان هورمون های تیروئیدی است که نقش اساسی در رشد و تکامل اندام های حرکتی و سیستم عصبی، عملکرد طبیعی مغز، حفظ دمای بدن، تولید انرژی و سوخت و ساز بازی می کند.

غذاهای دریایی مثل ماهی و میگوی آب شور غنی از منابع غذایی ید هستند؛ همچنین مقدار ید موجود در شیر، لبنیات و تخم مرغ با توجه به میزان ید خاکی که حیوان در آن رشد و نمو یافته، متفاوت است. از آنجایی که خاک بسیاری از مناطق جهان از جمله ایران میزان ید کافی ندارد و نیز سرانه مصرف غذاهای دریایی در ایران اندک است، مصرف نمک یددار برای جلوگیری و کنترل اختلالات ناشی از کمبود ید، ضرورت دارد.

نمک تصفیه شده
نمک تصفیه شده یگانه

فواید نمک یُددار برای بدن

اگر هر ماده‌ای را مطابق با نیاز غذایی استفاده کنید، سلامتی شما هرگز به خطر نمی‌افتد. نمک طعام نیز از این قاعده مستثنی نیست. نمک هم مثل بسیاری از ماده‌های غذایی دیگر برای بدن ضروری است و باید حتما در برنامه روزانه گنجانده شود. طبق نظر محققان و کارشناسان تغذیه و پزشکان هر فرد در طول روز باید 5 گرم نمک استفاده  کند. البته متاسفانه باید بگوییم که این مصرف در ایران زیادتر از حد معمول است و میانگین مصرف روزانه  نمک برای هر فرد 10 الی 15 گرم است. بنابراین ایران یکی از کشورهایی است که آمار زیادی در مصرف زیاد نمک دارد.

 روش  نگهداری نمک یددار تصفیه شده یددار یگانه

نمک یددار تصفیه شده لازم است دور از نور، رطوبت و در ظروف درب بسته از جنس پلاستیک، چوب، سفال و شیشه های تیره رنگ نگهداری و محافظت شود؛ همچنین لازم است به توصیه های زیر در خصوص مصرف نمک یددار تصفیه شده عمل کنیم:

·         مقدار مورد نیاز نمک روزانه هر فرد بزرگسال معادل سه تا پنج گرم است.

·         برای حفظ بیشترین میزان ید در نمک، بهتر است در پایان زمان پختن غذا نمک به آن افزوده  شود.

·         برای پرهیز از مصرف بیش از حد نمک، لازم است نمکدان را سر سفره نیاوریم.

·         از مصرف غذاهای آماده، کنسروها، آجیل های  شور، پفک، چیپس، سوسیس و کالباس که مقدار  نمک آنها زیاد است، پرهیز کنیم.

بسته بندی نمک

استفاده خرده یا عمده نمک، مشخص  می کند نحوه بسته بندی آن در کارخانجات چگونه باشد. به همین دلیل این فرایند در مورد نمک تصفیه شده خوراکی با نمک صنعتی و نیز نمک مورد نیاز صنایع غذایی متفاوت است.

قیمت نمک تصفیه شده یددار یگانه

تولید کنندگان نمک معتقدند که نمک هایی که از لحاظ رنگ و شکل سفید و تمیز هستند بهتر و با قیمت خوب به فروش می رسد نمک تصفیه شده نیز معمولا سفید تر از سایر نمک ها به نظر می رسد.
حتی اگر نمک از یک محل آلوده هم استخراج شده باشد عملیات تصفیه، همه مواد سمی و آلوده آن را از حذف می کند

نمک تصفیه شده یددار یگانه از کجا را خریداری کنیم

شما عزیزان برای خرید نمک تصفیه شده یددار یگانه لازم است از طریق راههای ارتباطی گفته شده در قسمت تماس با ما از قیمت ها مطلع شوید و سپس محصول مورد نظر خودتان را انتخاب کنید

بدود دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *